Kształt IV ligi w sezonie 2016/2017

Decyzją Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, rozgrywki IV ligi w sezonie 2016/2017 zostaną powiększone do osiemnastu zespołów. Jak wyglądać będzie skład tej ligi?

Do zreorganizowanej III ligi (woj. kujawsko-pomorskie i wielkopolskie połączy się z woj. pomorskim i zachodniopomorskim), awansuje tylko mistrz IV ligi. O to miano szansę mają dwa zespoły: prowadzące w rozgrywkach ROL.KO Konojady i trzeci Chemik Bydgoszcz, które w najbliższą sobotę zmierzą się ze sobą w bezpośrednim meczu (sobota, 17.00., Jabłonowo Pomorskie).

Awanse i spadki
Na tę chwilę znamy dwa zespoły, które do IV ligi awansowały z ligi okręgowej. Z grupy pierwszej V ligi, awans wywalczyła Legia Chełmża, a z gr. drugiej - Unia Janikowo. Premiowane awansem są także drugie miejsca, jednak wiele wskazuje na to, że zespoły które awansują z okręgówki poznamy dopiero po ostatniej kolejce, a ta odbędzie się 19 czerwca (niedziela).

Z III ligi kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej zdegradowane zostały cztery ekipy z naszego województwa. To Elana Toruń, Start Warlubie (oddał dwa ostatnie mecze ligowe walkowerem), Sparta Brodnica i Kujawianka Izbica Kujawska. Utrzymała się jedynie Wda Świecie. To oznacza, że obok Wdy, w nowym sezonie III ligi zagra jeszcze tylko mistrz IV ligi - czyli dwie ekipy z naszego województwa!

Z IV ligi już spadły cztery zespoły: Łokietek Petrokan Brześć Kujawski, Sadownik Waganiec, Promień Kowalewo Pomorskie i Włocłavia. W strefie spadkowej znajduje się Notecianka Pakość, a teoretycznie spadkiem zagrożone są także rezerwy Zawiszy Bydgoszcz.