Unia/Drobex powróciła do III ligi! [Podsumowanie sezonu 2016/2017 IV ligi]

Piłkarze Unii/Drobex Solec Kujawski zrealizowali cel i awansowali do III ligi. Unici skuteczniej rozegrali finisz ligowych rozgrywek i wyprzedzili najgroźniejszych rywali - Kujawiankę Izbica Kujawska i Pogoń Mogilno.

To właśnie te trzy zespoły długo toczyły zażartą walkę o awans do III ligi. Rywalizacja między tą trójką była bardzo zacięta, a unici dwukrotnie ulegli Pogoni (0:1, 0:1), zaś z Kujawianką mieli korzystny bilans (2:2, 1:0). - W kluczowych momentach tego sezonu, i poszczególnych meczach udało nam się zachować zimną krew - przyznał trener Unii/Drobex, Krzysztof Jabłoński.

[ZOBACZ: STATYSTYKI ZAWODNIKÓW UNII/DROBEX SOLEC KUJAWSKI W PUCHARZE POLSKI K-PZPN, SEZON 2016/2017]

Jabłoński przejął zespół po dziesiątej kolejce, kiedy to z pracy w Unii/Drobex zrezygnował dotychczasowy szkoleniowiec, Robert Bednarek. Nowy trener nie miał łatwego wejścia, bo w swoim inauguracyjnym meczu, przegrał z Unią Janikowo 2:3. Pod koniec rundy jesiennej, solecki zespół uległ także na własnym stadionie Chełminiance 1:2 i bezbramkowo zremisował z Naprzodem Jabłonowo Pomorskie.

[SPRAWDŹ: STATYSTYKI ZAWODNIKÓW UNII/DROBEX SOLEC KUJAWSKI W ROZGRYWKACH IV LIGI, SEZON 2016/2017]

Po kilku roszadach kadrowych, w rundzie wiosennej drużyna solecka prezentowała się już dużo lepiej. Oczywiście, była wspomniana porażka z Pogonią Mogilno i remis na start drugiej części ligowych rozgrywek z Łokietkiem Petrokan Brześć Kujawski (1:1), ale w decydujących meczach solecczanie byli lepsi od rywali. Udało im się m.in. pokonać Start Warlubie i Lech Rypin, które nie traciły kontaktu punktowego z czołówką tabeli. Unici awans przypieczętowali w 33. kolejce, pokonując przed własną publicznością Orlęta Aleksandrów Kujawski (2:0). - To był dla nas bardzo ciężki sezon, ale dzięki sumiennej pracy zawodników na treningach, widać było efekty w meczach mistrzowskich - podkreślił trener Jabłoński.

Ciekawymi transferami było ściągnięcie dwójki Ukraińców: prawego obrońcy Yevhena Shapovala oraz defensywnego pomocnika Dmytro Plakhtyra, który popisał się dwoma fantastycznymi golami z rzutów wolnych (w meczach z Legią Chełmża i Orlętami Aleksandrów Kujawski). Najskuteczniejszym graczem Unii/Drobex w tym sezonie był Wojciech Ernest, który strzelił trzynaście bramek. - Wyrównana kadra zawodnicza oraz rywalizacja graczy na poszczególnych pozycjach wpłynęła na podniesienie poziomu sportowego - dodał szkoleniowiec.

W Pucharze Polski na szczeblu województwa, Unia/Drobex odpadła w 1/8 finału, po porażce w wyjazdowym meczu z LTP Lubanie (2:4).

Unia/Drobex Solec Kujawski zdobyła w 34 ligowych meczach IV ligi 74 punkty. Legitymowała się bilansem 23 zwycięstw, 5 remisów i 6 porażek. Na własnym stadionie, solecki zespół wygrał 10 spotkań, 3 zremisował i 4 przegrał (33 punkty zdobyte, bramki 28:12), z kolei w delegacji ten bilans to 13 zwycięstw, 2 remisy i 2 porażki (41 punktów, bramki 44:14).